Academic Departments and Chairs

Adult Education & Diversity Programs (AED), ext. 2491
Basic Skills - Gabriela Contreras, ext. 2504
ESL - Martha Robles, ext. 2400

Business, Humanities, & Social Sciences Division (BHSS), ext. 2752
Accounting, Finance, & Insurance - Teresa Alenikov, ext. 2729
Administration of Justice - Ruben Gomez, ext. 2779
Anthropology - Monica Bellas, ext. 2727
Business Administration & Real Estate - Marcela Daltro, ext. 2776
Business Administration & Real Estate - Jianli Hu, ext. 2705
Business Communications Office Technology (BCOT) - Mageya Sharp, ext. 2737
Economics - Solomon Namala, ext. 2761
Education (EDEL) - Kimberley Rosenfeld, ext. 2845
Educational Technology (EDT) - Temporarily Vacant 
History - George Jarrett, ext. 2740
Law & Paralegal - Bruce Greenberg, ext. 2741
Mexican American Chicano(a) Latino(a) Department - Temporarily Vacant
Philosophy - Ted Stolze, ext. 2774
Political Science - Victor Obasohan, ext. 2755
Psychology & Interdisciplinary Studies - Jaclyn Ronquillo, ext. 2763
Sociology - Amy Holzgang, ext. 2768
Women's and Gender Studies - Michelle Fagundes, ext. 2842
Women's and Gender Studies - Amy Holzgang, ext. 2768

Counseling (COUN), ext. 2231
Department Chair - Armando Soto, ext. 2139
Instructional Chair - Traci Ukita, ext. 2592

Disabled Student Programs & Services (DSPS), ext. 2335
Department Chair - Elizabeth Page, ext. 2342

Fine Arts & Communications Division (FAC), ext. 2600
Art & Design - Christina Fernandez, ext. 2604
Mass Communications - Christian Brown, ext. 2619 
Music - Andrew Maz, ext. 2644
Theatre & Film - Reed Brown, ext. 2648

Health Occupations Division (HO), ext. 2550
Child Development - Olga Andrade, ext. 2577
Child Development (Program Director) - Susan Gradin, ext. 2559
Culinary Arts - Jessie Lopez, ext. 2585
Culinary Arts (Program Director) - Michael Pierini, ext. 2586
Dental Assisting - Lydia Cosio, ext. 2587 
Dental Hygiene - Adelle Krayer, ext. 2557
Medical Assisting - Susan McDonald, ext. 3517
Nursing - Kelli Brooks, ext. 2549
Nursing (Assistant Chair) - Rachel Natividad, ext. 3515
Nursing (Assistant Chair) - Rebecca Orozco, ext. 2574
Pharmacy Technology - Nasiba Makarem, ext. 2562
Pharmacy Technology (Program Director) - Ralph Casas, ext. 2565
Physical Therapist Assistant - Julie Bathke, ext. 2580
Speech & Language Pathology Assistant - Susan McDonald, ext. 3517

Health, Physical Education, Dance, & Athletics Division (HPEDA), ext. 2861/2864
Athletics - Kodee Murray, ext. 2873
Dance - Rebekah Hathaway, ext. 2846
Fitness/Kinesiology - Carrie Edwards, ext. 2876
Health Education - Ni Bueno, ext. 2874
Physical Education - Tom Caines, ext. 2887
Physical Education - Debbie Jensen, ext. 2867

Liberal Arts Division (LA), ext. 2858
English - Steve Clifford, ext. 2829
ESL - Joann Sugihara-Cheetham, ext. 2892
Modern Languages - Froylan Cabuto, ext. 2825
Reading - Bonnie Helberg, ext. 2839
Speech - Angela Hoppe-Nagao, ext. 2851

Library/Special Programs (LIB), ext. 2430
Library - Debra Moore, ext. 2418

Science, Engineering, & Mathematics Division (SEM), ext. 2660
Biology - Matthew Covill, ext. 2683
Chemistry - Linda Waldman, ext. 2624
Computer & Information Science - Phuong Nguyen, ext. 2738
Computer & Information Science - Dean Mellas, ext. 2722
Earth Sciences - Daniel DeKraker, ext. 2662
Mathematics - Angela Conley, ext. 2698
Physics/Astronomy - Janet McLarty-Schroeder, ext. 2666

Technology Division (TECH), ext. 2900
Architecture - Dr. Edward Rother, ext. 2911
Automotive - Frank Vega, ext. 2973
Cosmetology - Janet Ramirez-Han, ext. 2959
Engineering Design Technology - Mickey Micic, ext. 2910
Machine Tool Technology - Chuong Vo, ext. 2925
Plastics & Composites - Mickey Micic, ext. 2910
Welding - Jason Foral, ext. 2924
Woodworking - Carl Stammerjohn, ext. 2914

Stay Connected

Site Map | Accreditation | Disclaimer | Report a Website Issue | Document Readers | Gainful Employment | Safety Reporting | Last Update: 10/2/2018