close
 Need Help? Contact Us | COVID-19 Updates

Academic Departments and Chairs

Adult Education & Diversity Programs (AED), ext. 2491
Basic Skills - Gabriela Contreras, (AED), ext. 2504
English as a Second Language (ESL) - Martha Robles, (AED), ext. 2400

Business, Humanities, & Social Sciences Division (BHSS), ext. 2752
Accounting (ACCT), Finance (FIN), & Insurance - Teresa Aeryn, ext. 2729
Administration of Justice (AJ) - Fernando Jimenez, ext. -- 
Anthropology (ANTH) - Mark Abbruzzese, ext. 2734
Anthropology (ANTH) - Jeff Rigby, ext. 2758
Black/Africana Studies (AFRS) - Natalie Sartin, ext. 2844

Business Administration (BA) - Wendy Wright, ext. --
Business Administration (BA) - Jianli Hu, ext. 2705
Business Communications Office Technology (BCOT) - Mageya Sharp, ext. 2737
Economics (ECON) - Solomon Namala, ext. 2761
Education (EDEL) - Kimberley Rosenfeld, ext. 2845
Educational Technology (EDT) - Cynthia Alexander, ext. 2794
History (HIST) - George Jarrett, ext. 2740
Law & Paralegal (LAW) - Bruce Greenberg, ext. 2741
Mexican American Chicano(a) Latino(a) Department - Ralph Casas, ext. 2565
Philosophy (PHIL) - Ted Stolze, ext. 2774
Political Science (POL) - Victor Obasohan, ext. 2755
Psychology & Interdisciplinary Studies (PSYC, INST) - Jaclyn Ronquillo, ext. 2763
Real Estate (RE) - Mary Ellen Brady, ext. 2717
Sociology (SOC) - Amy Holzgang, ext. 2768
Women's and Gender Studies (WGS) - Michelle Fagundes, ext. 2842
Women's and Gender Studies (WGS) - Amy Holzgang, ext. 2768

Counseling (COUN), ext. 2231
Department Chair (COUN) - Sheela Hoyle, ext. 2135
Instructional Chair (COUN) - Traci Ukita, ext. 2592

Fine Arts & Communications Division (FAC), ext. 2600
Art & Design (ART) - Christopher Wilson, ext. 2607 
Mass Communications (JOUR) - Christian Brown, ext. 2619 
Music (MUS) - Andrew Maz, ext. 2644
Theatre & Film (TH, FILM) - Robert Campolo, ext. 2646
Theatre & Film (TH, FILM) - Brandt Reiter, ext. 2651

Health Occupations Division (HO), ext. 2550
Child Development (CD, CDEC, CDIT, CDSE) - Olga Andrade, ext. 2577
Child Development (Program Director) (CD, CDEC, CDIT, CDSE) - Dionne Gibson, ext. 2576 
Culinary Arts (CA) - Jessie Lopez, ext. 2585
Culinary Arts (Program Director) (CA) - Michael Pierini, ext. 2586
Dental Assisting (DA) - Lydia Cosio, ext. 2587 
Dental Hygiene (DH) - Adelle Krayer, ext. 2557
Medical Assisting (MA) - Adelle Krayer, ext. 2557
Nursing (NRSG) - Kelli Brooks, ext. 2549
Nursing (Assistant Chair) (NRSG) - Rachel Natividad, ext. 3515
Nursing (Assistant Chair) (NRSG) - Rebecca Orozco, ext. 2574
Pharmacy Technology (PHAR) - Nasiba Makarem, ext. 2562
Physical Therapist Assistant (PTA) - Valeria Christensen, ext. 2566
Speech & Language Pathology Assistant (SLP) - Susan McDonald, ext. 3517

Kinesiology (KIN formerly HPEDA), ext. 2861/2864
Athletics (ATH) - Kodee Murray, ext. 2873
Dance (DANC) - Rebekah Hathaway, ext. 2846
Fitness/Kinesiology (KIN) - Carrie Edwards, ext. 2876
Health Education (HED) - Ni Bueno, ext. 2874
Physical Education (PEX) - Russ May, ext. 2887

Liberal Arts Division (LA), ext. 2858
Communication Studies (COMM) - Angela Hoppe-Nagao, ext. 2851
English (ENGL) - Ja'net Danielo, ext. 2891

English as a Second Language (ESL) - Joann Sugihara-Cheetham, ext. 2892
Modern Languages - Maria Ugalde, ext. 2850
Reading (READ) - Bonnie Helberg, ext. 2839

Library/Special Programs (LIB), ext. 2430
Library (LIBR) - Debra Moore, ext. 2418

Science, Engineering, & Mathematics Division (SEM), ext. 2660
Biology (BIOL) - Scottie Henderson, ext. 2680 
Chemistry (CHEM) - Linda Waldman, ext. 2624
Computer & Information Science (CIS) - Phuong Nguyen, ext. 2738
Computer & Information Science (CIS) - Dean Mellas, ext. 2722
Earth Sciences (ESCI) - Daniel DeKracker, ext. 2662
Mathematics (MATH) - Manuel Lopez, ext. 2622 
Physics/Astronomy (PHYS, ASTR) - Janet McLarty-Schroeder, ext. 2666

Student Accessibility Services (SAS formerly DSPS), ext. 2335
Department Chair - Elizabeth Page, ext. 2342

Technology Division (TECH), ext. 2900
Architecture (ARCH) - Dr. Edward Rother, ext. 2911
Automotive (AB, AUTO) - Tony Chisum, ext. 2943
Automotive (AB, AUTO) - Joe Mulleary, ext. 2938
Cosmetology (COS) - Janet Ramirez-Han, ext. 2959
Engineering Design Technology (ENGT) - Mickey Micic, ext. 2910
Machine Tool Technology (MTT) - Chuong Vo, ext. 2925
Plastics & Composites (PMT) - Mickey Micic, ext. 2910
Welding (WELD) - Jason Foral, ext. 2924
Woodworking (WMT) - Reuben Foat, ext. 2988

Stay Connected

Site Map | Accreditation | Disclaimer | Report a Website/Accessibility Issue | Document Readers | Safety Reporting | Consumer Information
Last Update: 9/2/2020